Slajdowiska Czwartkowe - 24 marca 2011 - Sokotra - magiczny świat unikatowej wyspy

W czwartek 24 marca zapraszamy na pokaz fotografii Uli Klimkowskiej z magicznej wyspy Sokotra u wybrzeży Jemenu. Pokaz rozpocznie się o godzinie 18:30 w sali 219 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.






...włóczyłam się gdzieś po wzgórzach porośniętych smoczymi drzewami,

podziwiałam turkusową lagunę, poprzecinaną oślepiającym bielą piaskiem,

jadłam z beduinami specjalnie zabitą dla mnie kozę,

moimi pupilami była jaszczurka i mały skorpion.

śpiąc pod gołym niebem pełnym gwiazd, czułam oddech anima mundi

...a było to gdzieś na wyspie blisko rogu Afryki...

Ula K.

Sokotra zwana „ smoczą wyspą” śniła mi się dwa razy. Podobno całkiem niedawno mieszkały tam smoki. Jak mówi miejscowa legenda o „krwi dwóch braci” podczas walki smoka ze słoniem krew zwierząt zabarwiła na czerwono ziemię i żywicę drzew, odtąd zwanych „smoczymi”. Wyspa Sokotra to wciąż nieodkryty ląd, gdzie rośnie kilkadziesiąt endemicznym gatunków roślin niespotykanych nigdzie indziej na świecie. Wspaniałe laguny, wydmy z delikatnego koralowego piasku utworzone dzięki monsunom, drzewa o niespotykanych kształtach. Przestrzeń nie skażona cywilizacją, gdzie można być zupełnie sam na sam ze sobą… raj.

Archipelag Sokotra znajduje się 500 mil od Adenu, 300 mil od półwyspu arabskiego, 120 mil od Somalii. Jest to archipelag 4 wysp i największą z nich jest Sokotra; Ab Al. Kuri, Samha i niezamieszkana Darsa. Dotarcie na wyspę jest utrudnione, ze względu na szalejące w niektórych miesiącach monsuny oraz zagrożenie piractwem na wodach zatoki Adeńskiej i dynamiczną sytuację polityczna w Jemenie.

Sokotra to unikatowy świat, który zaczął powstawać 18 milionów lat temu, w kompletnej izolacji od innych skrawków Ziemi. Archipelag Sokotra swoją unikalność zawdzięcza długiej izolacji geologicznej, miejmy nadzieję że przetrwa mimo wpływom cywilizacji.

Więcej zdjęć na stronie http://ushua.jalbum.net/SOCOTRA-new/

Kolejne Slajdowisko - 31 marca - Jedynka - Finlandia, Estonia, Łotwa

Pełen kalendarz pokazów znajduje się na stronie http://www.skpb.waw.pl/slajdowiska/kalendarz.html

Kontakt do nas na stronie http://skpb.waw.pl/slajdowiska/kontakt.html

Slajdowiska Czwartkowe na Politechnice Warszawskiej są współorganizowane przez SKPB Warszawa, Stowarzyszenie Studentów "Geoida" i Koło PTTK nr 1 "Jedynka"

Tags: